«Ψυχωτική» νίκη για Ηρόδοτο 1-0 την Νέα Ιωνία

2014-11-30 18:14

Ο Ηρόδοτος πέτυχε μία παλικαρίασια νίκη κερδίζοντας στην Νέα Αλικαρνασσό με 1-0 την Νέα Ιωνία χάρις σε τέρμα που πέτυχε ο Βαγγέλης Μωραΐτης ο οποίος πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο ως αλλαγή στο παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον Ηρόδοτο να έχει μεγάλες χαμένες φάσεις με τον Καϊμακαμούδη στο 34′ να πλασάρει στην κίνηση και τον Παναγιωτόπουλο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Λίγο αργότερα απείλησε ξανά η γηπεδούχος ομάδα με τον Κοιλιάρα ενώ στο 45′ ο Καϊμακαμούδης σούταρε με δύναμη μέσα από την περιοχή με τον Παναγιωτόπουλο να αποκρούει ενώ η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι. Η Νέα Ιωνία είχε κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος με τον Χλωρό στο 28′ να πιάνει μία κεφαλιά και τον Παναγιωτίδη να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 12′ ο τερματοφύλακας του Ηροδότου απέκρουσε ένα χτύπημα φάουλ του Ρόππα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ηρόδοτος μπήκε και πάλι δυναμικά με τον Κούρτι και τον Χαρίτο στο 47′ να φτάνουν πολύ κοντά στο γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο 52′ ο Κοιλιάρας σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Παναγιωτόπουλο να αποκρούει. Στο 70′ μία ακόμα χαμένη φάση για τον Καϊκαμακούδη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κούρτι. Στο 76′ παραλίγο να βάλει αυτογκόλ ο Τύρπος με τον Παναγιωτόπουλο να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 79′ ο Ηρόδοτος έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αχιλλέως με δεύτερη κίτρινη κάρτα καθώς ο κ. Μπερτάκης υπέδειξε πως ο ποδοσφαιριστής του Ηροδότου έκανε θέατρο και τους ανθρώπους της Νέας Αλικαρνασσού να διαμαρτύρονται για πέναλτι.

Στο 84′ ήρθε το γκολ με τον Μωραΐτη να σουτάρει με δύναμη μέσα από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το τελικό 1-0. Στο τέλος ο Ηρόδοτος παρότι έπαιζε με 10 παίκτες άντεξε στην πίεση της Νέας Ιωνίας, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία καλή φάση με την κεφαλιά του Μπάρκογλου να περνάει άουτ, ενώ στο 89′ ακυρώθηκε γκολ της Νέας Ιωνίας για επιθετικό φάουλ

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ηρόδοτος: Παναγιωτίδης, Αχιλλέως, Προβιδάκης, Πρωτογεράκης, Χατζηβασίλης, Σκουλάς (62′ Μεράι), Χαρίτος, Κλωνάρης (46′ Μωραΐτης), Κοιλιάρας, Καϊμακαμούδης (75′ Κλίνης), Κούρτι,

Νέα Ιωνία: Παναγιωτόπουλος, Χλωρός (57′ Καραχάλιος Π.), Ρόππας, Μπάρκογλου, Καραχάλιος Αλ., Καριακλής (38′ Σπαγής), Νησαριώτης, Αχμέτ, Καραγιάννης, Τύρπος (86′ Δημγκιόκας), Τερλελής,